Jak skutecznie oddzielić kuchnię od salonu?

Kuchnia to pomieszczenie, które wypełnia funkcję roboczą, najczęściej polegającą na przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. W przestronnych mieszkaniach zdarza się jednak, że jest ona połączona z salonem, przez co przestrzeń przeznaczona do pracy miesza się ze strefą komfortu w głównym pokoju. Pogodzenie obu światów jest jednak możliwe. A zatem,jak oddzielić kuchnię od salonu?

Brak granicy w postaci ściany między oboma pomieszczeniami sprawia, że kuchnia przejmuje część funkcji reprezentacyjnej i relaksacyjnej, jakie spełnia salon. Na dodatek wymusza aranżacyjną spójność i harmonię między nimi. Odtąd przestrzeń robocza przestaje być jedynie warsztatem kulinarnym i zaczyna być częścią większego obszaru w mieszkaniu. Nie powinno się jednak prowadzić do całkowitego scalenia kuchni z salonem. Nawet bez ściany warto postawić na taką aranżację kuchni, która zaznaczy symboliczną granicę z salonem.

Wyspa kuchenna – najpopularniejszy sposób

Warto pamiętać, że taka granica nie ma za zadanie całkowicie odseparować od siebie obu pomieszczeń, ale jedynie zaakcentować, że jeden większy obszar dzieli się na dwa mniejsze. Dobrym sposobem ku temu, który stale zyskuje na popularności, jest montaż wyspy kuchennej z wysokim blatem. To rozwiązanie ma wiele zalet, wśród których ta najważniejsza sprowadza się do maskowania strefy pracy w kuchni z perspektywy salonu. Ale nie tylko to jest ważne. Paradoksalnie, wyspa może też powiększyć przestrzeń roboczą, bo jej wielofunkcyjny blat także służy do celów kulinarnych. Koniecznie trzeba jednak zwrócić uwagę na stylistyczną zgodność – wyspy w kuchni powinny korespondować z innymi meblami kuchennymi, aby same w sobie nie były odrębnymi elementami.

Stół lub bar – relaks „na granicy”

Sposobem oddzielenia kuchni od salonu jest również umieszczenie pomiędzy nimi stołu lub blatu barowego. Bez wątpienia oba są proste, a na dodatek cena mebli kuchennych o których mowa jest niższa niż w przypadku wyspy (do niej może dojść koszt montażu okapu wyspowego). Jednak to nie różnica w nakładach jest najważniejsza, bo ustawienie stołu lub baru zmienia charakter „granicy”. Między salonem a kuchnią tworzy się wówczas większa przestrzeń relaksacyjna. Na przykład stół sprawi, że ergonomiczna kuchnia zyska jadalnię i miejsce do spotkań w szerokim gronie, a z kolei bar za pomocą hokerów i dobrze dobranego oświetlenia może być świetną przestrzenią do rozrywki z gośćmi. Podobnie jednak jak w przypadku wyspy, stół oraz lada barowa powinny wykazywać zgodność aranżacyjną z całym pomieszczeniem.

Inne sposoby oddzielenia kuchni od salonu

Choć w pewnym sensie wyspa kuchenna, stół oraz blat barowy dzielą kuchnię i salon, to jednak nie tworzą między nimi wyraźnej linii granicznej. Inne sposoby oddzielania tych pomieszczeń już bardziej zaznaczają jej przebieg. Dobrym tego przykładem jest wstawienie ścianki działowej lub szklanej kotary. Można także postawić na montaż półek, które jednocześnie zwiększą przestrzeń dla elementów dekoracyjnych i stworzą prześwit. Ale przegrodą stojącą między pokojem głównym i kuchnią wcale nie muszą być konstrukcje, które sięgają od podłogi do sufitu. Ten sam efekt można osiągnąć nawet z pomocą odwróconej od kuchni sofy. To rozwiązanie sprawia, że domownicy spoczywający w salonie są obróceni w przeciwną stronę i nie widzą kulinarnego warsztatu.

Masz więcej pytań?

Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!