W naszej ofecie posiadamy fabryczne meble kuchenne z fabryk WFM oraz Nolte. Oryginalność każdej kuchni można sprawdzić bezpośrednio u producenta.

Standardowe wymiary szafek kuchennych

Projektowanie kuchni to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają w tej kwestii specjalistycznej wiedzy oraz dużego doświadczenia. Aby pomieszczenie to odznaczało się funkcjonalnością, należy zadbać o jeden z najważniejszych aspektów, jakim są wymiary szafek kuchennych. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza wtedy, gdy do czynienia mamy z kuchnią pod zabudowę, w której wszystkie elementy muszą do siebie idealne pasować. Na szczęście większość producentów mebli stosuje się do standardowych wymiarów, które zostały opracowane przez projektantów wnętrz. To ułatwia integrację mebli ze sprzętem AGD, a także tańsze koszty produkcji półfabrykatów. Jakie więc są znormalizowane wymiary szafek kuchennych?

Standardowe wymiary szafek kuchennych dolnych i górnych

Największa dowolność w projektowaniu kuchni ma związek z szerokością szafek, która jeśli nie jest planowana pod zabudowę np. jakiegoś urządzenia, przez wielu producentów może zostać wykonana w dowolnych szerokościach. W takim wypadku trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami, dlatego jeśli jest to możliwe, warto skorzystać ze standardowych wymiarów:

  • 150, 200, 300, 400, 500, 600 mm – z jednym frontem,
  • 600 (2 x 30), 800 (2×40), 1000 (2×50) mm – z dwoma frontami.

Duża swoboda w wyborze wysokości górnych szafek ma związek z ich mniejszym wykorzystaniem do montażu sprzętu AGD. Ze względu na szeroką ofertę producentów, najczęściej wysokość zaczyna się już od 400 mm, a kończyć się może powyżej 1000 mm. Niemniej jednak do najbardziej powszechnych wysokości należą 600 oraz 720 mm.

Ze względu na to, że górne szafki współgrać muszą najczęściej z lodówkami, kuchenkami, a nawet pralkami, w standardowych wymiarach dostępne są w przedziale od 820 do 900 mm. Należy jednak pamiętać, że wysokość podblatowych szafek powinna być dostosowana do wysokości osoby, która najczęściej z kuchni będzie korzystać. Odpowiednia wysokość, na której powinna znajdować się górna nawierzchnia, wynosi 10-15 cm poniżej zgiętego łokcia.

Wymiary szafek kuchennych z szufladami pokrywają się najczęściej z wymiarami szafek jednofrontowych, przy czym ich ilość wpływa na gabaryty mebla. W kuchni najczęściej występują szafki z dwiema lub pięcioma szufladami:

  • dwie szuflady: 82 cm (wysokość), 60 cm (szerokość), 50 cm (głębokość),
  • pięć szuflad: 82 cm, 90 cm, 56 cm.

Wymiary szafek kuchennych pod AGD i narożnych

Najbardziej typowa szerokość pod zabudowę wynosi 600 mm i odnosi się ona do najpopularniejszych sprzętów AGD. Dotyczy to m.in. wymiarów szafek kuchennych pod piekarnik, płytę grzewczą, lodówkę, okap, zlewozmywak czy mikrofalówkę. W dużych kuchniach, które wymagają większego sprzętu, wymiary te są znacznie większe i najczęściej muszą być wykonane na zamówienie.

Osobną grupę stanowią wymiary szafek kuchennych narożnych, powszechnie stosowanych w zabudowie kuchennej. Dolne szafki tego rodzaju występują najczęściej w dwóch wersjach: 900×900 mm oraz 1000×1000 mm. Z kolei górne zabudowują zwykle przestrzeń 600×600 mm. W przypadku powstania dysproporcji, na skutek różnicy wymiarów górnych i dolnych szafek, można je wyrównać dzięki zastosowaniu dodatkowych szafek górnych o szerokości 300 lub 400 mm.

Background

Zapisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w aranżacji kuchni oraz wnętrz. Otrzymuj comiesięczną dawkę wiedzy i inspiracji!

Masz więcej pytań?

Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!

Rozpocznij rozmowę