Jakie są standardowe wymiary szafek kuchennych?

Projektowanie kuchni to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają w tej kwestii specjalistycznej wiedzy oraz dużego doświadczenia. Aby pomieszczenie to odznaczało się funkcjonalnością, należy zadbać o jeden z najważniejszych aspektów, jakim są wymiary szafek kuchennych. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza wtedy, gdy do czynienia mamy z kuchnią pod zabudowę, w której wszystkie elementy muszą do siebie idealne pasować. Na szczęście większość producentów mebli stosuje się do znormalizowanych wymiarów, które zostały opracowane przez projektantów wnętrz. Jakie więc są standardowe wymiary szafek kuchennych?

Standardowe wymiary szafek kuchennych dolnych i górnych

Największa dowolność w projektowaniu kuchni ma związek z szerokością szafek, która jeśli nie jest planowana pod zabudowę np. jakiegoś urządzenia, przez wielu producentów może zostać wykonana w dowolnych szerokościach. W takim wypadku trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami, dlatego jeśli jest to możliwe, warto skorzystać ze standardowych wymiarów: 15, 20, 30, 40, 50, 60, 80, 90, 100, 120 cm.

Większe szerokości szafek warto wybrać przy wykorzystaniu szuflad, w których będziemy mieli dużo miejsca na przechowywanie talerzy czy garnków. Szuflady mają udźwig nawet 60 kg, więc nie musimy się martwić o przeciążenie żadnego z mechanizmów. Istnieje również wiele opcji wykorzystania szafek o mniejszych szerokościach 50-60 cm m.in. poprzez zastosowanie szuflad wewnętrznych czy uzupełnienie o wysokie segregatory na odpady.

Szerokości szafek w granicach 15 – 20 cm pomagają nam maksymalnie zagospodarować nawet najmniejsza niewykorzystaną przestrzeń kuchni. Spośród wąskich szafek możemy znaleźć zarówno regały otwarte jak i różne typy mechanizmów typu cargo, które ułatwiają nam dostęp do produktów m.in. butelki z oliwą, kasze, makarony, przyprawy czy produktów, ze środkami czystości, gdzie znajdziemy również miejsce na ręcznik kuchenny.

Wysokość szafek dolnych jest zazwyczaj standardowa w zależności od wybranego producenta jest to 720 lub 750 cm, natomiast wysokość blatu zawsze dostosowuje się indywidualnie za pomocą rożnych wysokości nóżek oraz cokołów. Odpowiednia wysokość, na której powinna znajdować się górna nawierzchnia blatu, wynosi 10-15 cm poniżej zgiętego łokcia. Blaty, które możemy wykorzystać w kuchni mają różne grubości – standardowo blaty laminowane mają grubość ok. 4 cm, możemy również zdecydować się na blat o grubości 2,5 czy 5 cm. Do wyboru mamy również  konglomeraty,  blaty kamienne czy dekton – wtedy grubość jest dowolna i zaczyna się od ok 2 cm.

Większą swobodę mamy w przypadku wyboru wysokości szafek wiszących. Możemy nimi dopasować się zarówno do linii zabudowy szaf wysokich, a także możemy stworzyć zabudowę pod sam sufit. Szafki wiszące posiadają wysokość zaczynająca się od ok. 30 cm a te najwyższe – 1 metr.

Wymiary szafek kuchennych pod AGD i narożnych

Najbardziej typowa szerokość pod zabudowę wynosi 600 mm i odnosi się ona do najpopularniejszych sprzętów AGD. Dotyczy to m.in. wymiarów szafek kuchennych pod piekarnik, płytę grzewczą, lodówkę, okap, zlewozmywak czy mikrofalówkę. W dużych kuchniach, które wymagają większego sprzętu, wymiary te są znacznie większe i najczęściej muszą być wykonane na zamówienie. Standardowe wysokości szaf wysokich to ok 200, 210 cm. Możemy taki wymiar powiększyć poprzez zastosowanie dodatkowych szafek w postaci nadstawek o tej samej głębokości.

Osobną grupę stanowią wymiary szafek kuchennych narożnych, powszechnie stosowanych w zabudowie kuchennej. Dolne szafki tego rodzaju występują najczęściej w dwóch wersjach: 800×800, 900×900 mm lub 650×1050-1250 mm. Szafki narożne możemy wykorzystać do zabudowy zlewozmywaka z miejscem na odpady lub możemy wykorzystać na przechowywanie np. garnków poprzez zastosowanie obrotowych półek oraz koszy.

Wybór szafek jest bardzo duży, więc warto przemyśleć jakie mamy potrzeby, ile miejsca chcemy zagospodarować na kuchnię oraz jakie mechanizmy chcielibyśmy wykorzystywać na co dzień aby gotowanie w kuchni było nas przyjemnością.

Masz więcej pytań?

Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!