Materiałów, z których można wykonać blat kuchenny jest co najmniej kilkanaście. Różnią się między sobą trwałością, odpornością na plamy i zarysowania oraz ceną. Dziś przyjrzymy się, jakie są wady i zalety blatów kamiennych. A zatem, jaki blat kamienny do kuchni?
Podstawowe pytanie, które należy sobie zadać na początku, dotyczy rodzaju kamienia. Zdecydowanie najtrwalszy, najbardziej odporny na zarysowania i zaplamienia jest blat granitowy. Występuje on w niemal 200 różnych odmianach kolorystycznych: od beżu, poprzez szarości, zielenie, błękity, róże aż do czerni, a zależy on od miejsca, w którym kamień został wydobyty. Nie trzeba go impregnować i jest odporny również na uszkodzenia mechaniczne (np. bez obaw można bezpośrednio na nim ubijać kotlety).
W kuchni poza granitem sprawdza się również porfir i bazalt, które również, podobnie jak granit, nie wymagają impregnowania. Jako blat kamienny do kuchni może występować również marmur i trawertyn. Przykuwają one uwagę ciekawymi wzorami, ale wymagają zabiegów impregnujących, a czasem nawet mimo ich zastosowania mogą zostać zaplamione.
Blaty kuchenne z kamienia mają szereg zalet. Nie sposób wymienić ich wszystkich, lecz warto wspomnieć choćby o najważniejszych. A są nimi:
Patrząc na powyższe zalety wydaje się, że blat kamienny do kuchni pozostaje chyba bez wad. Niestety, nikt nie jest doskonały i blaty kamienne również. Do wad należą:
Po zestawieniu zalet i wad wydaje się, że jednak te pierwsze przeważają. Nie znaczy to jednak, że blat kamienny do kuchni to jedyne słuszne rozwiązanie. Są jeszcze inne rozwiązania, jak choćby blat z konglomeratu, który można dowolnie formować. Temat jest jednak szeroki, dlatego opisaliśmy blaty z konglomeratu oddzielnie. Można również montować blaty ceramiczne, którym także poświęciliśmy odrębny wpis.
Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!