Oglądanie magazynów wnętrzarskich, w których dominują kuchnie o powierzchni niejednego salonu, sprawia, że wielu osobom wydaje się, że funkcjonalna i nowoczesna kuchnia, to kuchnia duża. Tymczasem większość naszych polskich kuchni, to kuchnie w bloku, niewielkie, często będące częścią salonu. Powstaje więc pytanie jak urządzić małą kuchnię, by spełniała oczekiwania współczesnej pani domu?
Przy urządzaniu małej kuchni należy zwracać szczególną uwagę na funkcjonalność. To właśnie od niej, a więc od zastosowania sprytnych rozwiązań wykorzystujących każdy, nawet najmniejszy fragment kuchni, zależy, czy kuchnia będzie urządzona dobrze. W małej kuchni sprawdzą się więc wysokie do sufitu szafki górne, które mają zdecydowanie większą pojemność niż szafki tradycyjne czy niskie. Warto w nich zastosować specjalne systemy, które pozwolą korzystać z ich zawartości nawet osobom niższego wzrostu.
Ciekawym pomysłem, który pozwoli zwiększyć liczbę szafek kuchennych, a jednocześnie nie zagraci pomieszczenia, jest zabudowanie jednej ze ścian od podłogi do sufitu. Wbrew pozorom takie rozwiązanie wcale nie pomniejsza wnętrza, a wręcz przeciwnie, sprawia, że pozostała część zabudowy kuchennej może być lekka, co w efekcie daje wrażenie przestronności. Jeśli dodatkowo szafki w tej wysokiej zabudowie są pozbawione uchwytów, to wtapiają się one w ścianę i pozostają niemal niezauważone.
Kolejnym sposobem na urządzenie małej kuchni jest zaprojektowanie elementów, które adaptują trudną przestrzeń np. kosze typu magic corner wykorzystujące narożniki. Warto również przemyśleć, czy niektóre powierzchnie nie mogłyby pełnić dwojakiej funkcji. I tak, lekko poszerzony parapet może stać się blatem kuchennym. Taki chowany blat może w sytuacjach przedświątecznych czy przedimprezowych stanowić dodatkową przestrzeń roboczą. Może on również stać się stolikiem, przy którym będą spożywane szybkie śniadania.
Urządzanie małej kuchni wymaga nie tylko dbałości o szczegóły związane z funkcjonalnym urządzeniem wnętrza, ale także zastosowania pewnych rozwiązań, które pomogą optycznie powiększyć przestrzeń. W małych wnętrzach sprawdzą się więc jasne fronty, najlepiej błyszczące, które odbijając światło sprawią, że pomieszczenie wyda się większe.
Nie można również zapomnieć o oświetleniu. Pisaliśmy już o tym, jak dobrać oświetlenie do kuchni, a w tym miejscu chcemy jedynie przypomnieć, że jasne wnętrza wydają się większe. Warto więc już na etapie planowania kuchni przemyśleć jej dobre oświetlenie, by uzyskać wrażenie przestronności.
Jeśli mała kuchnia jest pomieszczeniem zamkniętym, to warto rozważyć opcję otwarcia jej na inne pomieszczenie. Co prawda zwolenników otwartej kuchni jest tak samo dużo, jak jej przeciwników. Warto jednak rozważyć ten wariant biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw. W wielu sytuacjach dzięki takiemu zabiegowi naprawdę udało się zyskać wrażenie przestronności.
Mamy nadzieję, że ten post dał odpowiedź na najważniejsze kwestie związane z problemem jak urządzić małą kuchnię. Na koniec chcemy jeszcze dodać, że urządzenie małej kuchni bywa trudniejsze niż tej dużej. Nawet doświadczeni projektanci muszą przemyśleć wszystkie szczegóły, zanim powstanie ostateczny projekt.
Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!