Jak dobrać oświetlenie do kuchni?

Dobrze dobrane oświetlenie kuchenne wspomaga pracę przy gotowaniu, dodaje wnętrzu ciepła i rozjaśnia ją w ciemne zimowe poranki. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie jak dobrać oświetlenie do kuchni. W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź na ten temat.

Funkcjonalność to podstawia

Zacznijmy od tego, że oświetlenie w kuchni ma być przede wszystkim funkcjonalne. Zanim więc zaczniemy szukać lamp odpowiednio dopasowanych do stylu wnętrza, to przyjrzyjmy się, które miejsca wymagają szczególnego doświetlenia.

W nowoczesnej kuchni bez wątpienia niezbędne jest oświetlenie blatu roboczego. Jeśli blat znajduje się pod szafkami, to najlepiej w tej roli sprawdzi się oświetlenie podszafkowe. Mogą to być wbudowane w spód szafki halogeny punktowe, długie świetlówki czy taśmy LED. Ważne jest to, by dawały mocne światło, które faktycznie oświetli blat i ułatwi przygotowanie potraw.

W niektórych kuchniach nad blatem kuchennym nie ma szafek. Wtedy dobrym pomysłem na oświetlenie blatu roboczego jest użycie np. kinkietów. Wbrew pozorom nadają się one nie tylko do sypialni, ale sprawdzą się również w kuchni. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że pozwalają w łatwy sposób regulować kierunek światła i dopasowywać go do swoich potrzeb.

oświetlenie blatu w kuchni

W wielu kuchniach główny blat roboczy znajduje się na wyspie. Wówczas, jako oświetlenie nad wyspą kuchenną, świetnie sprawdzą się lampy wiszące. Jeśli wyspa kuchenna czy barek jest dość duży, to warto zdecydować się na kilka punktów świetlnych, np. w formie 2-3 lamp tego samego rodzaju.

W podobny sposób można oświetlić stół kuchenny, przy którym spożywamy posiłki. W tej roli również najlepiej sprawdzą się lampy wiszące, które oświetlą jego blat. Nad małym, okrągłym stołem najlepiej będą wyglądały lampy pojedyncze. Natomiast nad stołem większym, podłużnym, sprawdzą się lampy z 2-3 kloszami.

Jak dobrać oświetlenie do kuchni? – dopasuj styl

Skoro już wiemy, w jakich miejscach kuchni powinny pojawić się lampy, to czas na poszukiwanie oświetlenia, które najlepiej dopasuje się do stylu wnętrza. W kuchniach nowoczesnych warto postawić na lampy designerskie, które nie tylko oświetlają, ale przede wszystkim są ważnym elementem aranżacji wnętrza.

Współczesne trendy bardzo lubią lampy w stylu industrialnym. Z reguły są one duże, metalowe, często czarne i nie sposób ich nie zauważyć. Zwykle wieszane są parami, nad stołem czy wyspą kuchenną. Dzięki temu umiejscowieniu i rozmiarom, to często takie właśnie lampy kuchenne nadają wnętrzu charakteru i sprawiają, że dana kuchnia wygląda inaczej niż inne w podobnym stylu.

Oświetlenie nad wyspą kuchenną

Ten popularny trend nie oznacza jednak, że inne lampy są już passe. Oświetlenie kuchenne może bowiem przyjmować najróżniejsze formy i w zasadzie, jak to mówią, „sky is the limit”. Nietypowym zabiegiem wnętrzarskim może nawet okazać się powieszenie żarówek na kablu. Jak pokazuje przykład ze zdjęcia poniżej, takie rozwiązanie również może być udane, choć wcale nie znaczy, że będzie dobrze wyglądać w każdej kuchni. W tej ze zdjęcia jest nawiązaniem do ceglanej ściany i świetnie równoważy sterylność pozostałych elementów w tym wnętrzu.

jak dobrać oświetlenie do kuchni

Jak pokazują powyższe przykłady, odpowiedzi na pytanie jak dobrać oświetlenie do kuchni jest bardzo wiele. Kluczowe jest jednak podejście funkcjonalne, bo to ono gwarantuje, że dobrane później do stylu wnętrza lampy kuchenne, spełnią swoje podstawowe zadanie.

Masz więcej pytań?

Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!