Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

salon z aneksem kuchennym aranżacje

Salon z aneksem kuchennym to dobry sposób na optyczne powiększenie wnętrza. Nic więc dziwnego, że w wielu polskich mieszkaniach pojawia się takie rozwiązanie. Często spotykany jest jednak problem, jak urządzić takie wnętrze, by kuchenny bałagan nie rzucał się w oczy, a aranżacja całego wnętrza była spójna.

Podział przestrzeni

Brak ściany pomiędzy salonem a kuchnią wcale nie oznacza, że pomiędzy tymi pomieszczeniami nie może być żadnych podziałów. Wręcz przeciwnie, podział na część kuchenną i część salonową jest wskazany. Można tego dokonać na różne sposoby, ale do najpopularniejszych rozwiązań należą półwyspy i barki. W większych kuchniach można do podziału wykorzystać wyspę kuchenną.

Wykorzystując ciąg szafek kuchennych do stworzenia podziału funkcjonalnego, czy też tworząc kuchnię z wyspą, nie tylko można oddzielić te dwa pomieszczenia, ale również zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania. Ma to szczególne znaczenie w małych kuchniach, w których każda dodatkowa szafka jest na wagę złota. Półwyspy i barki można wykorzystać również jako miejsce do spożywania posiłków.

salon z aneksem kuchennym jak urządzić

Salon z aneksem kuchennym – jak dobrać meble?

Drugim problemem, z którym borykają się właściciele mieszkań z kuchnią otwartą na salon, jest kwestia doboru odpowiednich mebli. Dobrze by było, aby całe pomieszczenie było urządzone w podobnym, choć niekoniecznie tym samym stylu. O ile trudno sobie wyobrazić, że kuchnia w stylu nowoczesnym będzie dobrze wyglądać przy salonie w stylu rustykalnym, o tyle kuchnia nowoczesna i salon w stylu skandynawskim mogą się doskonale uzupełniać.

Warto również pamiętać, że nowoczesne meble kuchenne są eleganckie i wykonane z doskonałych materiałów, więc łatwo można dobrać takie, które będą pasowały do mebli z salonu. Jeśli zatem w salonie idziemy w stronę minimalizmu, to w kuchni nie powinny pojawić się bogato zdobione fronty. Jeśli zaś wybieramy meble kuchenne z wyraźnym rysunkiem drewna, to w salonie albo wybierzmy ten sam rodzaj drewna, albo coś neutralnego. Jeśli w obu pomieszczeniach pojawią się dwa wyraźne wzory, to przebywanie w tak zaaranżowanym wnętrzu, pomijając względy estetyczne, będzie po prostu męczące.

salon z aneksem kuchennym inspiracje

Jakie oświetlenie do kuchni otwartej na salon?

Oświetlenie to ważny element wnętrz, zwłaszcza tych kuchennych. Dobrze oświetlony blat roboczy oraz stół to podstawa. W sytuacji, gdy urządzamy salon z aneksem kuchennym, musimy do doboru odpowiedniego oświetlenia przywiązać uwagę szczególną. Otóż po raz kolejny, podobnie jak w kwestii mebli kuchennych, musimy spojrzeć na te pomieszczenia kompleksowo. Wskazany jest więc dobór lamp w podobnym stylu, choć wcale nie oznacza to, że takich samych.

Współczesne trendy wnętrzarskie nakazują nawet zabawę oświetleniem i dość częstym rozwiązaniem jest wieszanie obok siebie, np. nad stołem lamp o różnych kształtach. Warunkiem udanej aranżacji uzyskanej przy ich użyciu jest jednak to, że powinny być one z „jednej bajki”. Muszą więc mieć jakieś cechy wspólne, a więc kolor, styl czy rozmiar. W przeciwnym wypadku oczekiwany efekt WOW zamieni się w katastrofę.

salon z aneksem kuchennym aranżacje

Reasumując można powiedzieć, że urządzając salon z aneksem kuchennym, trzeba trzymać się trzech głównych reguł: podzielić przestrzeń, odpowiednio dobrać meble kuchenne do stylu całego pomieszczenia i dopasować oświetlenie, aby dopełniało aranżacji.

Masz więcej pytań?

Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!