Jakie fronty kuchenne wybrać?

jakie fronty kuchenne wybrać - lakierowane

Zakup mebli kuchennych wiąże się z wieloma decyzjami. Należy wybrać styl, w jakim chcemy urządzić kuchnię, zaplanować jej układ funkcjonalny i wyposażenie szafek oraz zastanowić się z czego zrobić blat kuchenny i jakie fronty wybrać. Dziś chcemy poświęcić nieco więcej czasu tej ostatniej kwestii, czyli podpowiemy jakie fronty kuchenne wybrać.

Materiał na fronty kuchenne

Fronty kuchenne mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Od lat prym wiedzie drewno, a drewniane fronty kuchenne uchodzą za bardzo trwałe i eleganckie. Do produkcji frontów kuchennych stosuje się również płyty MDF, które są produkowane z mieszanek włókien drzewnych odpowiednio utwardzonych chemicznie. Płyty takie można dowolnie oklejać np. naturalnym fornirem oraz lakierować. Dzięki temu można uzyskać bardzo ciekawe efekty.

szare fronty kuchenne
Fronty mebli kuchennych są jednak produkowane nie tylko z materiałów na bazie drewna. Można spotkać również fronty kuchenne z cementów portlandzkich. Są one ręcznie wyrabiane, dzięki czemu każdy front jest unikalny. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które cenią sobie indywidualny styl wnętrz i nie chcą powielać kuchni dostępnych z katalogu.
Wielbiciele nowoczesnych wnętrz docenią szklane fronty kuchenne. To z myślą o nich produkowane są fronty kuchenne ze szkła. Wykonane są one ze szkła przezroczystego, mlecznego lub szkła z fakturą. Fronty przeszklone sprawdzą się również w kuchniach w stylu klasycznym, retro czy rustykalnym. W tym przypadku szkło będzie jednak tylko uzupełnieniem frontu z drewna.

Jakie fronty kuchenne – kolor i faktura

Pisząc o wyborze frontów kuchennych nie można skupić się jedynie na materiale, z którego zostały one wykonane. Owszem, materiał na fronty kuchenne jest ważny, ale dla wielu osób priorytetem jest jednak estetyka frontów. To właśnie od niej zależy, w jakim stylu zostanie urządzona kuchnia oraz to ona wpływa na wrażenia estetyczne, które będą nam towarzyszyły, gdy będziemy z kuchni korzystać.
Wybierając fronty kuchenne możemy zdecydować się na te gładkie, które są idealnym rozwiązaniem do kuchni nowoczesnej. Mogą to być zarówno fronty lakierowane (na wysoki połysk, mat lub półmat), jak i fronty z widocznym rysunkiem drewna.

fronty kuchenne z drewna
Do kuchni w stylu angielskim czy rustykalnym zdecydowanie lepsze będą fronty zdobione. Mogą się pojawić różnego rodzaju ramki, ryflowania, ażurowe wstawki. Dzięki nim kuchnia nabierze klasycznej elegancji i idealnie wpisze się w styl kuchni. One również mogą być jednobarwne (w kuchni w stylu angielskim najczęściej białe lub kremowe), ale świetnie będą się prezentować te w kolorze naturalnego drewna.

Klamki i uchwyty

Na koniec rozważań na temat tego, jakie fronty kuchenne wybrać, warto dodać jeszcze kilka słów na temat klamek i uchwytów. Często stanowią one ważny element dekoracyjny, a od ich kształtu zależy wygoda ich stosowania. Mając to na uwadze wart dobrać klamki i uchwyty nie tylko do stylu kuchni, ale i do naszych preferencji. Warto się zastanowić czy lepiej i wygodniej będzie mieć małe gałki, dłuższe relingi, czy może szafki bez uchwytów. To ostatnie rozwiązanie świetnie się sprawdza w kuchniach nowoczesnych, w których ceniony jest minimalizm.

jakie fronty kuchenne wybrać - lakierowane

Masz więcej pytań?

Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!