Kuchnia w stylu angielskim

kuchnia w stylu angielskim

Elegancja i ponadczasowość to cechy, których bez wątpienia można użyć, gdy przyjdzie nam na myśl kuchnia w stylu angielskim. Ten styl świetnie sprawdza się nie tylko w angielskich zamczyskach, ale i w polskich domach, dlatego postaramy się podpowiedzieć, jak urządzić kuchnię w stylu angielskim.

Zabudowa kuchenna w stylu angielskim

Kuchnie w stylu angielskim charakteryzują się zabudową wykonaną z jasnych, białych lub kremowych szafek. Dominują fronty drewniane, koniecznie ze zdobieniami. Mogą nimi być ozdobne ramki czy przeróżne żłobienia. Zabudowa powinna mieć zwartą formę i ciąg kuchenny musi składać się z dolnych i górnych szafek. Szafki wiszące są często przeszklone, a szyby są ozdobione dekoracyjnymi szprosami.

Kuchnia angielska powinna kojarzyć się z kuchnią pełną skarbów. Na pewno nie może więc w niej zabraknąć małych przegródek na drobiazgi czy niewielkich otwartych półeczek. Niektóre fronty mogą być również ażurowe, co tworzy bardzo efektowną dekorację i dodaje kuchni elegancji i uroku.

Biała kuchnia klasyczna
Zdjęcie: The Works

W prawdziwej angielskiej kuchni powinien się również znaleźć stylizowany sprzęt AGD. Niech okap wyglądał jak wyciąg nad prawdziwym paleniskiem węglowym, a piekarnik przypomina ten z czasów naszych babć.

W podobnej stylistyce powinny pojawić się również baterie kuchenne. Ozdobne kurki i krany w kształtach znanych sprzed kilkudziesięciu lat idealnie dopełnią aranżację kuchni w stylu angielskim.

Blaty kuchenne do kuchni angielskiej

W kuchniach angielskich dominują blaty wykonane z materiałów naturalnych. Świetnie sprawdzą się zatem blaty z drewna czy blaty granitowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby, idąc z duchem czasu, wybrać blaty ze spieków kwarcowych czy blaty z konglomeratu. Ich właściwości i doskonały wygląd z pewnością będą pasować do wnętrza kuchni w stylu angielskim.

Dobrym pomysłem jest dopasowanie kolorystyki blatu kuchennego i płytek podłogowych. W kuchniach w stylu angielskim często stosowanym wykończeniem podłogi jest szachownica z kontrastowych płytek. Jeden z nich jest jasny, a drugi ciemny. Warto wybrać takie, z których jeden będzie pasował do koloru szafek kuchennych, a drugi dopasuje się do blatu.

kuchnia w stylu angielskim

Kuchnia w stylu angielskim – dodatki

Żadna kuchnia, a już z pewnością kuchnia w stylu angielskim, nie może się obejść bez dodatków. Do kuchni w tym stylu pasują wszelkiego rodzaju dekoracje kwiatowe. Można je znaleźć zarówno na tekstyliach kuchennych, takich jak ściereczki czy fartuszki, ale również na poduszkach kładzionych na krzesłach przy stole kuchennym lub na obrusie.

Doskonale będą się również prezentować takie dodatki jak miedziane patelnie, ładnie zaprezentowana kolekcja angielskiej porcelany czy dekoracyjna karafka na wino.
Klasyczna kuchnia Wiktoriańska

Zdjęcie: Heydt Designs

Urządzając kuchnię w stylu angielskim nie sposób również zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Kuchnie angielskie są cenione za jasne wnętrza, dlatego warto o to wrażenie zadbać również wtedy, gdy na zewnątrz panuje mrok. A zatem niech nad blatem i stołem kuchennym pojawią się lampy. Najlepiej by były stylizowane, metalowe, może nawet w lekko industrialnym klimacie.

 

Masz więcej pytań?

Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!