5 pomysłów na funkcjonalne szafki kuchenne

funkcjonalne szafki kuchenne

Kuchnia jest pomieszczeniem, które jest często traktowane jako serce domu. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Nie można jednak zapominać o tym, że wnętrze kuchni służy również do gotowania, dlatego funkcjonalność ma tutaj ogromne znaczenie. Mając to na uwadze, chcemy pokazać 5 pomysłów na funkcjonalne szafki kuchenne.

Pomysł 1 – szuflady płytkie i głębokie

Czasy, gdy dolną zabudowę w kuchni stanowiły tradycyjne szafki kuchenne z półkami, już dawno odeszły do lamusa. W nowoczesnej kuchni ich miejsce zajęły szuflady, które są zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Dzięki ich zastosowaniu możemy mieć dostęp do całej zawartości szafki, która jest doskonale widoczna i łatwo można wyjąć to, czego akurat potrzebujemy. Stosując szuflady możesz zapomnieć o trudnościach w znalezieniu potrzebnych produktów chowających się w najdalszych zakątkach dolnej półki.

Chcąc zadbać o jeszcze wyższą funkcjonalność szuflad warto wybrać różne ich rozmiary. Do przechowywania mąki, cukru i innych produktów sypkich, świetnie sprawdzą się te głębsze. Natomiast sztućce, przyprawy i inne nieduże akcesoria kuchenne zdecydowanie łatwiej będzie przechowywać w szufladach niższych.

funkcjonalne szafki kuchenne

Pomysł 2 – organizery do szuflad

Funkcjonalność szuflad będzie jeszcze wyższa, jeśli wykorzystamy różnego rodzaju organizery. Najbardziej popularne są z pewnością te umożliwiające zachowanie porządku w szufladzie ze sztućcami, ale producenci oferują również inne rozwiązania. Można znaleźć organizery na talerze, które zapobiegają ich wywróceniu się, nawet przy gwałtownym otwarciu szuflady. Można również spotkać systemy przegród, które z pomocą ruchomych elementów możemy dostosować do własnych potrzeb.

Pomysł 3 –funkcjonalne narożniki

Przez wiele lat narożniki w szafkach kuchennych były miejscem, z którego trudno było cokolwiek wydobyć. Jednakże współczesne rozwiązania zdecydowanie poprawiły ich użyteczność. Można wybierać przeróżne systemy typu magic corner, dzięki którym można wykorzystać przestrzeń do przechowywania w narożniku, a jednocześnie w łatwy sposób uzyskać dostęp do jej zawartości.

funkcjonalne szafki kuchenne

Pomysł 4 – wysoka zabudowa

W nowoczesnej kuchni często można spotkać meble kuchenne, które odchodzą od schematu dolnej i górnej zabudowy. W jej miejscu pojawia się zabudowa wysoka, dzięki czemu przestrzeń służąca przechowywaniu zdecydowanie wzrasta. Warto ją wykorzystać. Jednakże ze względu na głębokość szafek kuchennych instalowanie zwyczajnych półek jest zupełnie niefunkcjonalne. Zamiast tego warto zainstalować wysuwane kosze typu cargo lub wysuwane półki.
funkcjonalne szafki kuchenne

Pomysł 5 – otwieranie do góry

W tradycyjnej kuchni, górne szafki były zamykane na drzwiczki. Ten sposób otwierania powodował ryzyko uderzenia w głowę przy ich otwieraniu oraz nieco utrudniał dostęp do części zawartości, jeśli nie staliśmy bezpośrednio przed szafką. Zdecydowanie lepszym pod względem funkcjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwiczek, które otwierają się do góry. Dzięki temu zupełnie zostają zniwelowane problemy, jakie powodowało tradycyjne otwieranie szafek, a do zawartości można mieć wygodny dostęp niezależnie od tego, czy stoimy bezpośrednio przed szafką, czy pół metra dalej.

 

Masz więcej pytań?

Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!