Funkcjonalna kuchnia w kawalerce

Ograniczeniem kuchni znajdującej się w kawalerce jest przede wszystkim mała powierzchnia, która musi pomieścić niezbędny sprzęt i szafki. Taka kuchnia powinna zajmować jak najmniej miejsca i być jednocześnie funkcjonalna, dlatego warto starannie zaplanować jej każdy element. Aby pomieścić wszystkie niezbędne szafki, blaty oraz sprzęty i nie zająć przy tym połowy mieszkania, dobrze mieć na uwadze kilka podstawowych rzeczy.

Wybieramy szafki kuchenne

Zacznijmy od mebli kuchennych, które zajmują najwięcej przestrzeni. W małych aneksach kuchennych lub kuchniach zamkniętych – bo i takie się zdarzają, dobrze jest zamontować górne szafki, które będą sięgać aż do sufitu. Tym sposobem można stworzyć solidne zaplecze do przechowywania rzeczy, do których nie sięgamy na co dzień.

Wybierając lub projektując meble warto zdecydować się na szafki zamknięte, ponieważ można w nich ukryć produkty spożywcze lub kuchenne narzędzia, których zazwyczaj nie chcemy zostawiać „na widoku” chociażby podczas wizyty gości. Tego typu szafki ułatwią również utrzymanie wolnej przestrzeni na blatach, bo zawsze znajdzie się w nich miejsce na pojemniki czy puszki, które często niepotrzebnie zajmują miejsce na blacie. Dodatkowo w niewielkich kuchniach polecane są szafki z szufladami, w których są pojemne oraz łatwiej w nich utrzymać porządek.

Sprzęt AGD w kuchni w kawalerce

Wybierając poszczególne elementy kuchennego wyposażenia, trzeba brać pod uwagę nie tylko jego gabaryty, ale i funkcjonalność. Wolnostojące AGD w postaci lodówki czy mikrofalówki z pewnością zajmie bardzo dużo cennego miejsca. W niewielkich aneksach kuchennych sprawdzą się zatem sprzęty AGD do zabudowy z funkcją dwa w jednym.

kuchnia w kawalerce

Piekarnik elektryczny może być wyposażony w funkcję mikrofali lub gotowania na parze. Takie sprytne połączenia są wręcz idealne do kuchni w kawalerce. Do zagospodarowania strefy zmywania warto wybrać zmywarkę kompaktową, której wymiary są zbliżone do wymiarów piekarnika lub tą klasyczną o szerokości 24 centymetrów.

Kuchnia w kawalerce z jadalnią

W niewielkich kuchniach doskonale sprawdzają się półwyspy kuchenne. Pozwalają uzyskać dodatkową powierzchnię roboczą i miejsce do spożywania posiłków oraz oddzielić przestrzeń kuchenną od reszty pomieszczenia. Pod blatem możesz także postawić wysokie krzesła, tworząc dzięki temu mini jadalnię.

Dbając o to, aby kuchnia była jak możliwie jak najbardziej funkcjonalna, należy zaplanować pozostałe elementy aranżacji, czyli kolorystykę, formę oraz światło. W ten sposób można dostosować kuchnię do reszty wnętrza i uzyskać ciekawy efekt.

Masz więcej pytań?

Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!