Meble kuchenne na lata – jakie wybrać?

szuflady kuchenne kuchnia nowoczesna

Zakup mebli kuchennych to jedna z tych decyzji, które podejmujemy raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się jak wybrać, by można było powiedzieć, że to meble kuchenne na lata. Postaramy się dziś podpowiedzieć na co zwracać uwagę przy wyborze.

Wysoka jakość materiałów i wykonania

Jednym z ważniejszych czynników, który należy brać pod uwagę przy wyborze kuchni, która ma służyć nam przez najbliższe kilkanaście lat, jest jakość. Chodzi tutaj zarówno o jakość materiałów, z których będą wykonane meble kuchenne, jak i dokładność i precyzję wykonania. Tylko dobrze wykonane fronty kuchenne przetrwają próbę czasu i nie będą wrażliwe na wysoką temperaturę i wilgotność, które panują w kuchni.

Duże znaczenie ma również jakość wykonania. Zawiasy nie mogą opadać, a systemy szuflad, cargo czy kosze typu magic corner powinny być tak zainstalowane, żeby po kilku tysiącach otwarć nadal działały równie dobrze, jak pierwszego dnia po odbiorze kuchni. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy zostaną zainstalowane okucia renomowanych firm, a montaż zostanie wykonany przez ekipę prawdziwych fachowców.

meble kuchenne na lata

Funkcjonalność

Drugim czynnikiem, który wpływa na to czy meble kuchenne będą tymi na lata, czy też nie, jest funkcjonalność. Wbrew pozorom jest ona równie ważna jak jakość wykonania mebli kuchennych. W kuchni spędzamy przecież dużo czasu i projekt mebli kuchennych, który nie uwzględnia zasad ergonomii nie przetrwa próby.

Korzystanie z niefunkcjonalnej kuchni jest bowiem męczące, wymaga niepotrzebnych działań, co z biegiem czasu może stać się mocno irytujące. Czasem jest to pierwszy impuls, który sprawia, że wymiana mebli kuchennych staje się priorytetem na liście planowanych w mieszkaniu zmian.

meble kuchenne na lata

 

Meble kuchenne na lata – styl

Ostatnim elementem, który należy brać przy wyborze mebli kuchennych jest styl, w jakim zostały wykonane. Najbardziej odporne na upływający czas są meble uniwersalne, niemal neutralne w stylistyce. Nie znaczy to jednak, że chcąc mieć meble kuchenne na lata musimy wybierać meble bez wyrazu. Oznacza to tylko tyle, że dobrze jest zadbać o to, by meble kuchenne trafiały w nasz gust i nie znudziły nam się zbyt szybko.

Doskonałym przykładem są białe meble kuchenne, które mają rzesze wiernych fanów. Te z lakierowanymi białymi frontami z pewnością nie są neutralne stylistycznie, bo trudno je sobie wyobrazić np. w salonie w stylu rustykalnym. Mimo tego, w nowoczesnym wnętrzu mogą być uznane za uniwersalną bazę. Wystarczy, że zmienimy dekoracje kuchenne, a już wnętrze stanie się bardziej skandynawskie, loftowe czy minimalistycznie ultranowoczesne. Dzięki temu meble kuchenne nie znudzą się nam zbyt szybko.

meble kuchenne na lata

To wcale nie znaczy, że meble kuchenne na lata muszą być białe. Chodzi raczej o to, że warto wybierać takie, które są zgodne z naszym gustem, a niekoniecznie wpisują się w aktualne trendy wnętrzarskie. Chyba że zdarzy się tak, że współczesne tendencje aranżacyjne idealnie trafią w nasz gust. Wówczas możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

 

Masz więcej pytań?

Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!