Zlewozmywak wpuszczany w blat, na równi czy podblatowy?

Choć w większości nowoczesnych kuchni królują obecnie zmywarki, to zlewozmywak nadal pozostaje niezastąpiony i trudno wyobrazić sobie to pomieszczenie bez niego. Nawet jeśli planujemy zakup urządzenia, które za nas będzie zajmowało się myciem naczyń, to warto dokładnie przemyśleć, jaki zlewozmywak wybrać, aby jak najlepiej pasował do naszej kuchni wizualnie oraz spełniał najważniejsze funkcje i nasze wymagania.

Rodzaje montażu – który sposób wybrać?

Na rynku jest dostępnych wiele różnych zlewozmywaków. Różnią się one nie tylko wielkością czy ilością komór i materiałem, z którego zostały wykonane, ale również sposobem montażu. W zależności od tego jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć, a także od tego jakie meble kuchenne postanowiliśmy wybrać, inny typ zlewozmywaka będzie dla nas najlepszy.

Zlewozmywak wpuszczany w blat kuchenny z kamienia

Ze względu na sposób montaż zlewu kuchennego możemy wyróżnić następujące kategorie:

  • zlewozmywaki nakładane – nałożenie zlewu bezpośrednio na otwór to jeden ze sposobów montażu. Tego typu rozwiązanie może być stosowane w meblach gotowych oraz kuchniach na wymiar. Obecnie takie rozwiązanie jest bardzo popularne przy kuchniach klasycznych, gdzie zlewozmywak ceramiczny jest nakładany na szafkę.
  • zlewozmywaki wpuszczane w blat – są to zlewy, które montuje się bezpośrednio w otworze wyciętym w blacie. To rozwiązanie może być stosowane w przypadku kuchni na wymiar lub możliwości wycięcia odpowiedniej wielkości otworu w blacie. Przy zlewozmywakach wpuszczanych jest bowiem niezwykle ważne, aby wielkość otworu była idealnie dopasowana do zlewu.
  • zlewozmywaki na równi z blatem – są to zlewy, które tworzą razem z blatem jednolitą płaszczyznę. Z tego względu blaty, które mają zostać połączone z tego typu zlewem, muszą być wykonane z wodoodpornych materiałów, takich jak kompozyty czy naturalny kamień. Dzięki idealnie płaskiej powierzchni tego typu zlew oraz przestrzeń wokół niego jest niezwykle prosta w utrzymaniu w czystości.
  • zlewozmywaki podblatowe – czyli tak zwane zlewy podwieszane. Montuje się je w specjalnie wyciętym otworze od spodu, dzięki czemu zlew znajduje się pod blatem. Tego typu montaż to bardzo nowoczesne i estetyczne rozwiązanie. Ważne jest jednak, aby blat był wodoodporny, ponieważ stanowi on jednocześnie krawędzie zlewu.

Każdy ze sposobów montażu zlewu daje inny efekt wizualny. Ważne, aby przy wyborze zlewu kierować się tym, jakie posiadamy meble. W przypadku gotowych zestawów lepiej wybrać zlew nakładany, aby mieć pewność, że będzie stabilnie osadzony w gotowym otworze. W przypadku kuchni na wymiar mamy o wiele większe pole do popisu w kwestii wyboru sposobu montażu zlewu.

Zlewozmywak stalowy nakładany na blat kuchenny

Odpowiednia wielkość i materiał zlewozmywaka

Przy wyborze zlewu należy kierować się nie tylko względami estetycznymi i sposobem montażu, ale również odpowiednią wielkością i materiałem, z którego zlew został wykonany. Na rynku dostępne są zlewozmywaki z różną ilością komór oraz modele, które wyposażone są w ociekacz lub nie. W zależności od tego ile posiadamy miejsca, możemy wybrać zlew jedno, dwu, a nawet dwu i pół komorowy. Jeśli decydujemy się na zlewozmywak z ociekaczem, warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Bardzo ważny jest odpowiedni system odprowadzania wody, co umożliwi dokładne suszenie naczyń.

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego materiału, z którego zlew został wykonany, to obecnie na rynku dostępnych jest naprawdę wiele różnych rodzajów. Możesz zdecydować się na zlew ze stali, ceramiczny, granitowy lub bardzo oryginalny zlewozmywak ze szkła hartowanego. Wybór tworzywa zależy przede wszystkim od tego, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć i w jakim stylu urządzona jest nasza kuchnia.

Mimo iż zmywarki coraz częściej pojawiają się w Polskich domach, szanse na to, że zlewy przestaną być używane są raczej marne. Odpowiedni zlewozmywak to nieodłączony element każdej kuchni, dlatego warto poważnie podejść do jego zakupu i odpowiednio dobrać go do wystroju oraz mebli kuchennych.

Masz więcej pytań?

Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!