Jak urządzić kuchnię w bloku?

Urządzanie nowego mieszkania to zadanie bardzo ekscytujące, ale zarazem trudne. Nie zawsze bowiem metraż pozwala na zrealizowanie wszystkich pomysłów, o których marzymy. Podejmowanie kolejnych decyzji aranżacyjnych związane jest zatem z poszukiwaniem kompromisów. Postaramy się podpowiedzieć jak urządzić kuchnię w bloku, aby było ich jak najmniej.

Funkcjonalny układ

Pierwsze przymiarki do układu wnętrza kuchni w nowym mieszkaniu warto zrobić jeszcze na etapie budowy. Już wtedy dobrze by było się zastanowić, czy układ urządzeń, a przez to również układ instalacji, które przewidział dla nas deweloper, odpowiada naszej wizji kuchni. Może się bowiem okazać, że mamy zupełnie inny pomysł na układ funkcjonalny w kuchni i konieczne będą pewne przeróbki instalacji.

Poszukując układu idealnego warto pamiętać o zasadach ergonomii, które ułatwią korzystanie z kuchni. Jeśli ich nie będziemy przestrzegać, to okaże się potem, że kuchnia będzie po prostu niewygodna.

jak-urzadzic-kuchnie-w-blok

Wykorzystanie dostępnej przestrzeni

Oprócz układu funkcjonalnego, od którego zależy wygoda korzystania z kuchni, bardzo istotne znaczenie ma również ilość miejsca do przechowywania. W mieszkaniach w bloku zwykle jest go za mało, dlatego warto wykorzystać każdą wolną przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem może okazać się stworzenie górnej zabudowy aż do sufitu. Jeśli będzie ona lekka, jasna lub przeszklona, to z pewnością nie będzie zbytnio obciążać wnętrza.

Chcąc wykorzystać do maksimum dostępną przestrzeń w szafkach dolnych, warto wyposażyć je w szuflady. Dzięki temu będzie można mieć dostęp do całej ich zawartości i wygodnie korzystać z rzeczy, które są w nich schowane. Warto jednak zróżnicować szuflady pod względem głębokości. Pozwoli to przechowywać zarówno rzeczy małe, jak i te większe i nie tracić miejsca w szafkach.

kuchnia w bloku jak urządzić

Odpowiedni styl szafek

Wnętrze kuchni w bloku wymaga wyboru odpowiednich mebli kuchennych. To nie jest miejsce na ciężkie, ciemne i mocno zdobione meble kuchenne. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się szafki nowoczesne, gładkie, lekko błyszczące. Takie fronty nie zmniejszają optycznie wnętrza i nie przytłaczają.

Nie znaczy to jednak, że nowoczesne białe kuchnie to jedyne rozwiązanie do mieszkania w bloku. Do takich aranżacji można wykorzystać również inne rodzaje frontów. Mogą się pojawić również fronty ciemniejsze, ale raczej nie jako cała zabudowa, lecz jedynie jej część. Ciekawie wyglądają fronty kuchenne zestawione na zasadzie kontrastu, w których dolna część jest ciemniejsza, a górna jaśniejsza. Można również zestawiać bardziej ekstrawagancko – niekoniecznie symetrycznie i przewidywalnie.

Jak urządzić kuchnię w bloku – jedna szafka – kilka funkcji

Urządzając niewielką kuchnię w bloku warto stworzyć rozwiązania, które pomogą połączyć różne funkcje w jednym meblu. Można więc pokusić się o zaprojektowanie wysuwanego blatu kuchennego, który na co dzień może służyć jako stolik śniadaniowy, ale świetnie sprawdzi się również jako stolnica czy dodatkowy blat kuchenny przy przygotowaniach do dużej imprezy.

jak urządzić kuchnię w bloku

 

Masz więcej pytań?

Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!