5 oryginalnych pomysłów na urządzenie kuchni w kształcie litery „U”

Kuchnie to specyficzne pomieszczenia, w których coraz częściej funkcja robocza krzyżuje się z funkcją reprezentacyjną. To sprawia, że powinny cechować się wysoką elegancją, a jednocześnie bazować na rozwiązaniach maksymalizujących wielofunkcyjność wszelkich mebli i urządzeń. Do takich na pewno należy kuchnia w kształcie „U”, która nie tylko odważnie wpisała się w aranżacyjną modę, ale też sprawia, że praca w tym pomieszczeniu jest łatwiejsza. Przedstawiamy 5 oryginalnych pomysłów na jej urządzenie.

 

Wyspa kuchenna

Aranżacja kuchni w kształcie litery „U” wydziela poszczególne strefy robocze, rozmieszczone w równolegle ustawionych do siebie szafkach i blatach. Na przykład meble związane z myciem z reguły znajdują się naprzeciw tych, które służą do przygotowywania potraw. Pewnym odstępstwem od tej reguły może być montaż wyspy w kuchni, która przejmie część funkcji roboczej, np. poprzez zamontowanie w niej piekarnika. Nie trzeba jednak wyspy umieszczać w centrum pomieszczenia – pozwala ona zerwać z tradycyjnym kształtem litery „U” i sama może stanowić jedną ze „ścian” w takiej zabudowie.

 

Lada barowa z hokerami

Jak oddzielić kuchnię od salonu? Na to pytanie często szukają odpowiedzi właściciele dużych mieszkań, w których wspomniane pomieszczenia nie są odseparowane ścianą. Jak się okazuje, dobrym na to sposobem może być U-kształtna zabudowa kuchni. Jest to możliwe wtedy, gdy jedna ze ścianek takiej zabudowy tworzy półwysep, który od strony salonu można zagospodarować jako ladę barową. Do takiej aranżacji wprost idealnie pasują hokery, które podkreślą relaksacyjny nastrój takiego rozwiązania.

 

Od podłogi do sufitu

Oddzielenie pokoju głównego od kuchni można osiągnąć także w inny sposób. Na planie zabudowy o kształcie litery „U” nie tworzy się wówczas półwyspu (jak w poprzedniej propozycji), ale wielką ścianę z mebli kuchennych, która sięga od podłogi do sufitu. Od strony salonu odpowiada ona za bufor między kuchnią, natomiast po drugiej stronie jej rola jest niezwykle wielozadaniowa – może posłużyć np. do zabudowy piekarnika. Taka kuchnia zabudowana do sufitu będzie prezentować się niezwykle elegancko, a przy tym nie straci na wszechstronności.

 

Z oknem narożnym

Czasami rozmieszczenie mebli na kształt litery „U” może być pozbawione elementów ożywiających pomieszczenie. Kuchnia z oknem narożnym może być wówczas strzałem w dziesiątkę. Taka aranżacja sprawi, że na U-kształtną zabudowę będzie padać więcej światła, dzięki czemu praca w kuchni zyska na kolejnym ułatwieniu. Co warte uwagi – przy takim rozwiązaniu warto pomyśleć nad tym, aby przy oknie nie znajdował się zlewozmywak, aby więcej światła padało właśnie na te strefy, które szczególnie potrzebują oświetlenia.

 

Blat jadalniany

Ergonomiczna kuchnia – na to zagadnienie najczęściej powołują się ci, którzy posiadają niewiele przestrzeni. W tym wypadku zabudowa w kształcie litery „U” nie jest wykluczona, a wręcz może wpłynąć na zwiększenie wygody. Wystarczy, że w jednej ze ścian zabudowy poświęci się szafki, a zamian za to wstawi blat jadalniany, który sprawi, że niepotrzebny będzie dodatkowy stół w kuchni. Taka aranżacja jest dedykowana przede wszystkim mieszkańcom bloków, u których wnętrzarskie idee krępuje mały metraż.

białe krzesła do kuchni

Masz więcej pytań?

Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!