Jak urządzić kuchnię w  stylu skandynawskim?

kuchnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to jeden z ulubionych stylów wnętrzarskich Polaków. Jest ceniony za funkcjonalność i dobry design. To właśnie dzięki niemu można modnie i wygodnie urządzić małe wnętrza. Zastanówmy się zatem jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim.

Funkcjonalność na pierwszym miejscu

Jak już we wstępie wspomniano, że we wnętrzach w stylu skandynawskim priorytetowe znaczenie ma funkcjonalność. To właśnie dzięki niej można sprawić, że w naprawdę niewielkiej kuchni zmieści się mnóstwo rzeczy, a przy tym nie będzie wrażenia zagracenia.

Skandynawowie kochają rozwiązania, które w prosty sposób poprawiają wygodę i ergonomię, tak ważną w każdej kuchni. W kuchni w stylu skandynawskim znajdziemy więc szuflady, kosze typu cargo, magic corner czy różnego typu relingi. Dzięki nim będziemy mogli w łatwy i wygodny sposób korzystać z całej zawartości szuflad czy szafek narożnych.

W kuchni w stylu skandynawskim sprawdzą się również meble, które łączą w sobie kilka funkcji. Takim rozwiązaniem może być składany blat, który po złożeniu zamienia się w półkę ozdobną czy wysuwana z szafki stolnica.

kuchnia w stylu skandynawskim

Dobry design jest bardzo ważny

Oprócz walorów funkcjonalnych kuchnia w stylu skandynawskim musi być również designerska. Nie jest to co prawda miejsce na szalone pomysły projektantów, ale na dobry, nowoczesny design, który uwzględnia główne aktualne trendy wnętrzarskie. Projekty w stylu skandynawskim są jednymi z najlepszych z gatunku wzornictwa przemysłowego.

Mimo tego nastawienia na dobry design liczy się prostota. Dlatego fronty w stylu skandynawskim to zwykle fronty gładkie, jednokolorowe, bez zbędnych zdobień. Można jednak znaleźć również fronty ryflowane, rodem ze skandynawskiej wsi. Styl skandynawski ma bowiem dwa oblicza – jedno bardziej nowoczesne, a drugie bardziej w stylu cottage. Każdy z nich jest jednak dobrze zaprojektowany, wykonany z naturalnych materiałów i funkcjonalny.

jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim – dodatki

Skoro już wiemy, że kuchnia w stylu skandynawskim łączy funkcjonalność i dobry design, to czas przyjrzeć się dodatkom. One również mają być użyteczne i stylowe. W roli dodatków do kuchni w stylu skandynawskim mogą więc występować różnego rodzaju słoje na produkty sypkie, doniczki na świeże zioła czy tekstylia, nadające kuchni przytulności.

Słoje często pojawiają się na otwartych półkach czy na blacie i podkreślają skandynawski styl w kuchni. Doniczki zdobią parapety lub są zawieszone na wiszących na blacie relingach, a tekstylne podkładki zdobią i jednocześnie chronią stół przed zabrudzeniem).

W kuchni w stylu skandynawskim nie może również zabraknąć odpowiednio dobranych lamp. Zwykle są to lampy wiszące, z metalowym kloszem, które wieszane są nad blatem, wyspą w kuchni czy stołem. Rzadko występują pojedynczo, a raczej pojawiają się zawieszone po dwie – trzy.

jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim

Odpowiadając na pytanie jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim nie możemy zapomnieć o odpowiednich kolorach. Wnętrza skandynawskie to wnętrza jasne. Nie znaczy to, że biała kuchnia jest jedynym właściwym rozwiązaniem, gdyż na kolor również jest w niej miejsce. Rzadko kiedy jednak jest to kolor ciemny, a jeśli już się w kuchni skandynawskiej pojawia, to występuje raczej w roli dodatków.

Masz więcej pytań?

Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!